Правдико

   

Пентагон покрена истрага за списоците за ликвидација на ИД

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пентагон почнал истрага за заканите на сунитската екстремистичка група Исламска дражва, која се закани дека ќе ликвидира стотина американски војници, кои се борат против неа, јавуваат американските медиуми.

pentagon

ИД претходно на интернет објави листа на стотина американски војници, со име, презиме, фотографија и со адреса, и повика на нивна ликвидација.

Џихадистичката група тврди дека податоците за американските војници ги добила со помош на хакерски напад на мрежата на Пентагон.

Извор: Мета.мк

Партнери на Правдико