Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале | Правдико

Правдико

   

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при што и двајцата возачи побегнале.

Првиот инцидент се случил вчера напладне на крстосницата од булеварот Трета македонска бригада и улицата Никола Карев, при што автомобил удрил во велосипед, управуван од З.Т. од Скопје и го напуштил местото на незгодата.

Велосипедистот се здобил со тешки повреди и бил итно пренесен во градската општа болница „Св. Наум Охридски“.

Вториот инцидент со трагичен исход се случил синоќа околу 1 часот по полноќ кога на улицата Алија Авдовиќ во Скопје, автомобил удрил во 79-годишен пешак со иницијали А.А, по што возачот го напуштил местото на незгодата.

Пешакот бил итно пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што им подлегнал на повредите.

Полицијата работи на расчистување на овие два случаја и трага по несовесните возачи.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико