Пешевски и Јанакиески летале до Кина со бизнис-класа | Правдико

Правдико

   

Пешевски и Јанакиески летале до Кина со бизнис-класа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На денешното судење за случајот „Траекторија“ на СЈО од СМС-пораките што беа репродуцирани на рочиштето можеше да се види како поранешните високи владини функционери, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, договараат патување и средба со Кинезите со цел договор за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип.

Договарајќи го патувањето до Кина, од СМС-пораките може да се прочита како Јанакиески му предлага на Пешевски да ги резервираат билетите за летот што оди преку Виена бидејќи само на тој лет имало слободни места во бизнис-класата.

Адвокатката на дел од обвинетите за случајот „Траекторија“, Татјана Поповски, имаше забелешка на тоа како обвинителката ги чита пораките, односно дека биле коментирани при читањето. Поповски исто така рече дека нема основни услови за репродуцирање на пораките бидејќи нема камера што ги снима пораките, односно тоа што го чита обвинителката.

За овој случај има над 300 СМС-пораки за кои СЈО предложи да бидат ставени во записник, но да не се читаат една по една.

Адвокатот Дончо Наков исто така имаше приговор до судот да се стави камера што би ја снимала табелата на која стојат пораките. Според него, спорно е тоа што фајлот со пораките е креиран на 5. 3. 2017 година.

Во случајот „Траекторија“ обвинети се експремиерот Никола Груевски, Миле Јанакиески, Владимир Пешевски и поранешниот директор на ЈП за државни патишта, Љупчо Георгиевски, за кои постои основано сомнение дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејства со кои во постапката за избор на компанија изведувач за изградба на автопатните делници Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања и му нанеле штета на буџетот на РМ во износ од најмалку 155.117.172 евра и за овој износ на компанијата изведувач ѝ овозможиле да стекне имотна корист.

Виктор Јованов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико