Пет кривични пријави за воено злосторство против Србија | Правдико

Правдико

   

Пет кривични пријави за воено злосторство против Србија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Невладината „Група на граѓанското општество за прибирање докази за воени злосторства и подигање кривични пријави против српските злосторници во војната од 1998/99 година во Косово“, денеска ќе поднесе пет кривични пријави, јави МИА од Приштина.

Според соопштението на Групата, кривичните пријави ќе бидат поднесени во косовското Специјално обвинителство, односно во Департманот за воени злосторства, со кој раководи координаторката за воени злосторства, специјалната обвинителка Дрита Хајдари.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико