Пијаните возачи во ЕУ ќе станат минато | Правдико

Правдико

   

Пијаните возачи во ЕУ ќе станат минато

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија во директивата за возачки дозволи донесе нови прописи за употреба на уреди кои го блокираат стартувањето на возилото доколку возачот е под дејство на алкохол.

drink-driving

Во некои земји-членки, луѓето кои се фатени возејќи пијани може да ја задржат возачката дозвола, но можат да управуваат само возила опремени со имобилизатор на моторот систем ако возачот е под дејство на алкохол.

Тоа е регулирано со националното законодавство кое варира од земја до земја, па целта на оваа иницијатива на Европската комисија е дека овие правила ќе станат унифицирани во дел од ЕУ.

Новата регулатива ќе се спроведува само во земји кои издаваат возачки дозволи со такви ограничувања, а на ниво на ЕУ не постои законска регулатива со која се бара земјите членки да ги воведат овие правила.

Прекумерната брзина, непочитувањето на сообраќајните знаци, некористењето на сигурносните појаси и возење под дејство на алкохол се четири главни причини за смртните случаи при сообраќајни несреќи.

Препорачуваме

Партнери на Правдико