Писториус во домашен притвор | Правдико

Правдико

   

Писториус во домашен притвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во домашен притвор е пуштен поранешниот параолимпиец на Јужна Африка, Оскар Писториус, кој беше осуден на пет години затвор поради убиство на неговата девојка, Рива Стенкамп, во нивниот дом.

15054635064_896741c5a3_o

Пред точно една година беше осуден на затворска казна, но законот во неговата држава дозволува откако обвинетиот ќе одлежи една шестина од казната, да може да го напушти затворот и останатиот дел од казната го помине во својот дом. Тој ќе носи алка за да се следи неговото движење, кое ќе биде ограничено.

Во првиот обид да излезе од затвор, Оскар Писториус беше одбиен, меѓутоа само еден месец подоцна дојде и одлуката тој да го напушти затворот и казната да продолжи да ја издржува во домашни услови.

Атлетичарот, кому се ампутирани двете нозе, ја претставуваше Јужна Африка на Параолимписките и на Олимписките игри во Лондон во 2012 година. Обвинителството вложи жалба на оваа одлука на Судот, а по неа ќе се решава следниот месец.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико