Пленумци со крст пред собрание го погребаа високото образование | Правдико

Правдико

   

Пленумци со крст пред собрание го погребаа високото образование

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред Собранието. Пленумците палеа свеќи и држеа некролози во рацете. Тие поставија и крст пред законодавниот дом.

135A321DF6F3A545B8D1D0ED5F5BE79B

Собранието на Република Македонија попладнево на 31-вата седница го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за високото образование, кој е дел од пакетот седум образовни закони, сите донесени на денешната седница.

За државниот испит ќе има пробна година, што вчера беше побарано од Ректорската управа на УКИМ. Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми го прифати амандманот со кој се дополни предлог-законот – државниот испит што ќе го полагаат студентите, првата година да се спроведе како пилот-проект.

B7B3F76973CEE64087769C5EBE0F1D0C

C9E9957CDC4FC4488A740D47221A5B83

3A51E5AB80C8574D9B90F74F89D0EAB2

032AC566C3C8CD40B9B341BC91BECD67

Извор: Утрински Весник

Фото: Киро Попов

Препорачуваме

Партнери на Правдико