По арбитражната пресуда: Китаровиќ и Пахор на средба во Дубровник | Правдико

Правдико

   

По арбитражната пресуда: Китаровиќ и Пахор на средба во Дубровник

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ и нејзиниот словенечки колега Борут Пахор ќе се состанат на Форум во Дубровник, ден подоцна откако Арбитражниот суд во Хагја обелодени пресудата за граничниот спор меѓу двете држави во Пиранскиот Залив.

Хрватска на 1 јули минатата година го презеде едногодишното преседавање со Форумот на Дубровник, а по неа идната година ќе преседава Словенија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико