По изборите почнуваат подготовки за попис на населението | Правдико

Правдико

   

По изборите почнуваат подготовки за попис на населението

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Вицепремиерот и висок функционер на ДУИ, Бујар Османи, денеска изјави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по изборите, а проблемот за неспроведениот попис минатата година, Османи го гледа во немањето консензус во Собранието.

„Ние на Влада постигнавме договор и донесовме закон за попис, што значи дека за првпат имавме етничко усогласување за начинот на кој ќе се спроведе пописот. Знаете дека во 2012 година пропадна поради начинот на читање на законот од двете етнички заедници“, изјави Османи на денешната прес-конференција по повод доставувањето на преговарачката рамка за Северна Македонија со ЕУ.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико