По поразот на референдумот, Ренци поднесе оставка | Правдико

Правдико

   

По поразот на референдумот, Ренци поднесе оставка

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанскиот премиер Матео Ренци го призна поразот на референдумот и рече дека презема целосна одговорност, па потоа поднесе оставка.

matteo-renzi-press-confer-018

– Имам намера да поднесам оставка. Преземам целосна одговорност за поразот – рече Ренци на прес-конференција во Рим.

Тој рече дека денеска ќе има состанок со својот кабинет, како и дека подоцна ќе му ја предаде својата оставка на италијанскиот претседател Серџо Матарели.

Матарели потоа ќе има обврска да посредува во составувањето на новата влада, а доколку не успее да го оствари тоа, Италија ќе оди на избори.

Министерот за финансии, Пјер Карло Падоан, е главен фаворит да го замени Ренци на местото претседател на советот на министри.

Референдумот во Италија беше за менување на уставот заради намалување на овластувањата и на големината на сенатот, а според оценките на аналитичарите, тоа би дало многу поголеми овластувања на претседателот на владата.

Извор: Мета

Партнери на Правдико