По вчерашната неуспешна средба: Македонските лидери ќе се видат пак | Правдико

Правдико

   

По вчерашната неуспешна средба: Македонските лидери ќе се видат пак

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Четворицата лидери на најголемите политички партии во земјава по вчерашната неуспешна лидерска средба се договорија да се видат повторно деновиве, соопштија од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА ги продолжиле дискусиите за точната организација на владата што ќе ги подготви изборите, како што е предвидено во шестата точка од договорот од 2. јуни.

– Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, го претстави владиниот нацрт – план за примена на препораките што се однесуваат на системски реформи во областа на владеење на правото што е потребно да се спроведат согласно точката шест од договорот од 2. јуни, информираа од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Според договорот од 2. јуни, предвремени парламентарни избори во земјата треба да се одржат до крајот на април следната година.

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико