По втор пат одложен почетокот на судењето за смртта на малата Тамара | Правдико

Правдико

   

По втор пат одложен почетокот на судењето за смртта на малата Тамара

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По втор пат, во Кривичниот суд, не успеа обидот да започне судењето за смртта на малата Тамара, која во 2015 година почина додека чекаше средства за операција во странство.

За овој предмет, има материјални докази на 10.000 страници, поради што судијата ги замоли адвокатите самите да се снајдат и да си ги ископираат доказите, бидејќи во судот имало еден фотокопир па не можеле да постигнат.

Наредното рочиште е закажано за 17 септември.

За смртта на Тамара, односно за несовесно работење во службата, обвинети се 12 лица, повеќето лекари, а на денешното рочиште не присуствуваше Александар Стојановиќ, за кој судијата Марин Станевски истакна дека не примил уредна покана.

Во судница денес присуствуваа обвинетите Аспазија Софијанова, како член на второстепената комисија, поранешните директори на Фондот за здравство, Маја Парнаџиева -Змејковска и Џемаиали Мехазуии, како и членовите на првостепената комисија Владимир Поповски, Александар Чапароски, Лилјана Тозија, Нааталија Долненец- Банева и Никола Граматиковски, како и членовите на второстепената комисија Шабан Мемети, Ристе Симеонов и Елена Трпковска.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико