Почина турскиот обвинител кој беше киднапиран | Правдико

Правдико

   

Почина турскиот обвинител кој беше киднапиран

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

istanbul4Од тешките повреди што ги доби во текот на вчерашната престрелка во судската палата во Истанбул, турскиот обвинител Мехмет Селим Кираз почина во болница.

Кираз беше нападнат во својата канцеларија на шестиот кат од судската зграда и земен како заложник од двајца припадници на ултралевичарска Револуционерна партија – Фронт за народно ослободување.

Заложничката драма заврши со интервенција на турските специјални сили, во која беа убиени двајцата напаѓачи-киднапери, а тешко беше ранет обвинителот.

Извор: META

Препорачуваме

Партнери на Правдико