Починаа уште 6 лица од коронавирус во Македонија, новозаразени се 22 пациенти | Правдико

Правдико

   

Починаа уште 6 лица од коронавирус во Македонија, новозаразени се 22 пациенти

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на изминатото деноноќие потврдени се шест смртни случаи на коронавирус во Македонија, заразени се уште 22 лица, а оздравеле 36, информира Министерството за здравство.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 години, хоспитализиран на Клиниката од 19 април, и 63-годишен пациент на болничко лекување од 9 април, и двајцата приклучени на механичка вентилација. Во ГОБ „8 Септември“ починаа три лица, двајца пациенти од Скопје на 75 и 58-годишна возраст, и двајцата хоспитализирани на 26 април, и пациентка од Тетово на 51 година, хоспитализирана од 12 април.

Пред два дена почина и пациентка од Скопје на Клиниката за онкологија на 71 година. Нејзиниот позитивен резултат на Ковид-19 е стигнат во текот на вчерашниот ден.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 36 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје – 19, Куманово – 1, Штип – 5, Прилеп – 4, Тетово – 1, Струга – 1, Велес – 3, Гостивар – 2.

Во изминатите 24 часа направени се 362 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 11, Куманово – 2, Струга – 1, Велес – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 2 и Неготино – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1.421, бројката на оздравени пациенти е 589, на починати се 71, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 761. Последната дистрибуција по градови е следна:

• Скопје – 486
 Куманово – 378
 Дебар – 51
 Штип – 34
 Прилеп – 143
 Тетово – 75
 Струга – 65
 Велес – 69
 Битола – 19
 Охрид – 15
 Кавадарци – 7
 Гостивар – 17
 Гевгелија – 4
 Струмица – 2
 Крива Паланка – 5
 Радовиш – 4
 Крушево – 3
 Кочани – 28
 Пробиштип – 2
 Кичево – 2
 Неготино – 5
 Демир Хисар – 1
 Македонски Брод – 2
 Пехчево – 1
 Валандово – 1
 Виница – 2

Направените 362 теста се преку: ИЈЗ – 203, Ветеринарниот факултет – 8, „Авицена“ – 11, „Биотек“ – 45, „Филип Втори“ („Жан Митрев“) – 48, „Систина“ со PCR-метода – 25 и МАНУ – 22. Досега во земјата се направени вкупно 15.771 тестирање на Ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 5 нови пациенти, а во моментот се хоспитализирани вкупно 52. Критично болни и на механичка вентилација се 3 пациенти, 25 се со потешка клиничка слика и на кислородна маска.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3 нови, а вкупно хоспитализирани 28 пациенти. Со потешка клиничка слика се 3 пациенти, а на респираторна машина вкупно 6.

Во болницата во Битола се лекуваат 6 пациенти, а на домашно лекување се следат 8. Во Штип на болничко лекување има 2, а на домашно се следат уште 6 пациенти. На другите инфективни одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Гостивар, Охрид и во Тетово хоспитализирани се вкупно 46 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико