Почна судењето на првоосомничениот за терористичките напади во Париз | Правдико

Правдико

   

Почна судењето на првоосомничениот за терористичките напади во Париз

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Осомничениот за терористичките напади во Париз, Салах Абдеслам на денешното прво појавување пред судот откако е испорачан во Франција, не се изјасни дали се чувствува виновен за делото за кое се товари.

Salah-Abdeslam-MAI_2569221a-860x680

Денешното рочиште во Палатата на правдата во Париз заврши откако Абдеслам „не сакаше да се изјасни“, рече еден од неговите адвокатите, Франк Бретон, додавајќи дека обвинетиот одлучил подоцна да се изјасни.

Белгиските власти го испорачаа Абдеслам на 27 април, кога беше префрлен во строго чуван затвор во предградие на Париз.

Салах Абдеслам е главен осомничен за нападите во Париз, во кои загинаа 130 лица.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико