Почнува со работа специјалното обвинителство | Правдико

Правдико

   

Почнува со работа специјалното обвинителство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тимот на специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска треба да почне со работа.

119915

Од предвидените 14, избрани се 12 помошници обвинители кои пред неколку дена дадоа заклетва пред Советот на јавни обвинители.

Како што изјави Јанева, одлуката за намалување на тимот била донесена во согласнот меѓу неа и советот на јавните обвинители.

Специјалното обвинителство ќе ја истражува одговорноста за скандалот со прислушувањата, но и содржината на прислушуваните разговори. На денот на изборот на петте нови членови, скопскиот Основен суд пресуди бомбите или прислушуваните материјали да не можат да се користат како доказ за истрагата на специјалната обвинителка.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико