Почнува судењето за мобинг против експретседателот на Основен суд Скопје 1 | Правдико

Правдико

   

Почнува судењето за мобинг против експретседателот на Основен суд Скопје 1

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, денеска треба да се појави во судница во Основен суд Скопје 2, каде почнува судењето по тужбата за мобинг што против него ја поднесе поранешниот раководител на одделението за човечки ресурси на судот, Горан Стаменковски.

Пред судија за работни спорови, Панчевски денеска ќе треба да ја изнесе својата одбрана на приватната тужба што ја поднел Стаменковски. Тој се жали дека Панчевски во подолг временски период го прераспоредувал на други работни позиции и го казнувал. Тужителот морал и да исполни норма која не постои во праксата на судот, се наведува во тужбата.

Освен тужбата, Стаменковски поднел и две кривични пријави против поранешниот шеф – за малтретирање во службата и за повреда на рамноправноста.

Основниот суд Скопје 2 на 28 декември лани ја прифати приватната тужба за мобинг поднесена од Стаменковски.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико