Почнуваат обраќањата за нов генерален секретар на ОН | Правдико

Правдико

   

Почнуваат обраќањата за нов генерален секретар на ОН

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

General Debate of the 68th Session of the United Nations General AssemblyВо Обединетите нации денеска почнуваат сослушувањата на кандидатите за генерален секретар на Светската организација, кои по првпат во историјата ќе бидат јавни.

Прв на ред ќе биде поранешниот црногорски премиер Игор Лукшиќ, а по него – поранешната бугарска министерка за надворешни работи Ирина Бокова и некогашниот португалски премиер Антонио Гутереш.

Се очекува утре да се претстават кандидатите Весна Пусиќ и словенечкиот кандидат Данило Тирк.

Неформалниот дијалог е нова практика на Генералното собрание на ОН, со цел унапредување на транспарентноста на процесот на избор на иден генерален секретар.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико