Поднесена кривична пријава против Помошник Началник од СВР Куманово | Правдико

Правдико

   

Поднесена кривична пријава против Помошник Началник од СВР Куманово

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Куманово поднесе кривична пријава до ОЈО Куманово против М.Ј.(54) од Скопје, вработен во МВР на РМ како Помошник Началник на СВР Куманово, поради основано сомнение дека сторил кривично дело “Злоупотреба на службена положба и овластување“

mvr

Пријавениот вработен во МВР на РМ како Помошник Началник на СВР Куманово со намера за себе да прибави противправна имотна корист ја злоупотребил својата службена положба и овластување, на начин што не го раздолжил службеното возило и истото неовластено го користел додека бил на годишен одмор и поминал 741 километри, со што за себе прибавил противправна имотна корист од 14.004 денари и за истиот износ го оштетил МВР на Р.Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико