Поднесено обвинение против четири лица за фалсификување исправа | Правдико

Правдико

   

Поднесено обвинение против четири лица за фалсификување исправа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против четири лица, државјани на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите на 4 јуни 2021 година, на граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, при чекирање за лет кон Истанбул, употребиле како вистински лажни лажни сертификати за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот, иако знаеле дека не се тестирале во наведенata лабораториja и дека не им бил издаден таков сертификат.​

Препорачуваме

Партнери на Правдико