Поднесено обвинение за актерката Силвија Стојановска за шверц на кокаин од Колумбија | Правдико

Правдико

   

Поднесено обвинение за актерката Силвија Стојановска за шверц на кокаин од Колумбија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против актерката Силвија Стојановска и нејзиниот сопруг за шверц на кокаин од Колумбија во Шпанија. Тие беа уапсени пред шест месеци во рамките на меѓународната операција „Колибри“ заедно со уште три лица во Шпанија, а Обвинителството бара да ѝ се продолжи куќниот притвор.

Стојановска и нејзиниот сопруг се осомничени за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

„Во текот на истрагата Обвинителството утврди дека во периодот од јули 2019 година до 18.12.2019 година обвинетите, заедно со тројцата обвинети во Кралството Шпанија, од кои едниот е македонски државјанин, брат на првообвинетиот, како и повеќе лица, зеле учество во неовластено купување, пренесување и продавање кокаин во вкупна количина од 698.758,1 грама. Обвинетите подготовувале и организирале неовластено купување, превезување и сместување на кокаинот од Р. Колумбија до Мадрид, Кралството Шпанија, и барале купувачи на неа“, соопшти Обвинителството.

За да не бидат откриени во нивните постојани активности, обвинетите меѓусебно комуницирале со користење енкрочат-телефонски мобилни уреди, како и енкрочат-мобилни апликации со заштитени канали, а користеле и уред за детектирање евентуална полициска инсталација и на дигитални преноси за примена на посебни истражни мерки – инхибитор (PROTECT 1207i).

„Имајќи ги предвид видот, тежината и висината на можната казна, мотивите, начинот на кој е извршено кривичното дело, особено фактот што стореното кривично дело се карактеризира со особена тежина осликана со добра организација и долготрајна подготовка на секое дејство, добро развиените врски со криминалните структури надвор од територијата на РС Македонија, Обвинителството заедно со обвинителниот акт му предложи на судот да ја продолжи мерката притвор за првообвинетиот и мерката куќен притвор за второобвинетата“, соопштија од Обвинителството.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико