Поднесено обвинение за двојното убиство во Вевчани | Правдико

Правдико

   

Поднесено обвинение за двојното убиство во Вевчани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

javno-obvinitelstvo-skopjeОсновното јавно обвинителство – Струга поднесе обвинителен акт против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Убиство со умисла на две лица во с. Вевчани, на 13.08.2014 година, а се обидел да лиши од живот уште две лица.

Спроведената истражна постапка утврдила дека обвинетиот, поминувајќи покрај летната тераса на кафе барот „Пјаца“ во Вевчани на критичниот ден, започнал најпрвин вербална расправија со оштетените. По половина час се вратил, држејќи во рацете метална шипка и огнено оружје – пиштол марка „Црвена застава“ калибар 7,65 мм.

Веднаш ги нападнал присутните на масата, најпрвин замавнувајќи со шипката, а потоа и отворајќи оган од огненото оружје. Од здобиените повреди кај две лица настапил смртен исход. На уште две повредите им биле санирани во Општата болница во Струга.

Извор: Основна јавно обвинителство

Препорачуваме

Партнери на Правдико