Поднесено обвинение за илегална спортска обложувалница во гостиварско Добридол | Правдико

Правдико

   

Поднесено обвинение за илегална спортска обложувалница во гостиварско Добридол

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против две лица кои се гонат за кривично дело – Приредување игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган од член 156 став 3 во врска со член 53 став 3 од Законот за игри на среќа и забавните игри.

Обвинетите, во текот на месец декември 2017 година, како физички лица организирале и приредувале игри на среќа во село Добридол, без да имаат дозвола за тоа. Тие во еден објект поставиле опрема – телевизори, компјутери, читачи на тикети со кои организирале илегално обложување на спортски натпревари.​

Препорачуваме

Партнери на Правдико