Поголем дел од патничките возови нема да сообраќаат за време на викендите | Правдико

Правдико

   

Поголем дел од патничките возови нема да сообраќаат за време на викендите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поголем дел од патничките возови нема да сообраќаат во деновите за викенд (сабота и недела), информира Железници на Република Северна Македонија.

Измената во возниот ред следи по владината одлука со која ограниченото движење во деновите на викендот ќе започнува во 16 часот и ќе трае до 5 часот следниот ден.

Исклучок од ова ќе бидат само возовите, 661 од Кичево и 645 од Велес, кои во сабота наутро пристигнуваат во Скопје, откако ќе преспијат во наведените градови, и кои ќе сообраќаат по возниот ред од 23 март.

„Исто така ги известуваме патниците дека во понеделник 30.03.2020 година, возот 661 од Кичево нема да сообраќа, бидејки претходната вечер нема да одпатува воз поради полицискиот час“, информираат од Железници.

Останатите возови, од понеделник, во текот на работните денови, ќе сообраќаат по возниот ред објавен на 23 март.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико