Покренато обвинение за убиството на Оливер Ивановиќ | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Покренато обвинение за убиството на Оливер Ивановиќ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Косовското специјално обвинителство  поднесе обвинение до судот во Косово против шест лица за убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, што се случи на 16 јануари минатата година. Меѓу обвинетите, четворица се полицајци.

Обвинението е покренато против Н.С., М.Р., С.А., Д.М.,З.Ј. и Р.Б за кривични дела учество или организирање на криминална група, злоупотреба на службената положба и овластување, помагање на убиство, неовластено поседување оружје, откривање службена тајна и манипулација со докази.

Тројца од обвинетите се во притвор, а другите тројца се во бегство и за нив има распишано меѓународна потерница.

Во обвинението се наведува дека оваа наводна крминална група делувала од 2011 година. Обвинетиот Р.Б. во својство на полициски службеник не ги извршувал своите службени должности со цел прибавување корист за себе или за друго лице. Тој е обвинет дека прикривал или елиминирал докази. Другиот полицаец обвинет во случајот, Д.М., по убиството на Ивановиќ без одобрение доставил информации кои претставувале службена тајна од местото на злосторството со цел објавување или користење на информациите надвор од територијата на Косово. Тој ги пренел информациите на службено лице од српската полиција.

Д.М. и З.Ј., исто така, полициски службеници, заминале од местото на злосторството, без да го обезбедат, со што овозможиле на други лица да интервенираат, оштетувајќи ги материјалните докази. По убиството, тие веднаш отишле на местото со цел да ги отстранат, прикријат или уништат доказите, стои во обвинението.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико