Пол Мекартни се обидува да ја поврати сопственоста на песни од Битлси кои тој ги напишал | Правдико

Правдико

   

Пол Мекартни се обидува да ја поврати сопственоста на песни од Битлси кои тој ги напишал

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Постои придобивка за долговечност според Законот за авторски права на САД од 1976 година.

Paul-McCartney-MOJO-New-770

Пол Макартни сега презема чекори да се оствари неговата желба, како автор на дел од песните на Битлси да може да ги поврати авторските права по 56 години, ако истите се напишани пред 1978 година. Правата за издавање може да бидат променети после 35 години за песните напишани во 1978 година или подоцна.

Познатиот пејач на Битлси не ги напишал сите песни на Славната четворка (Џон Ленон напишал или заднички напишале многу од нив), но во барањето во декември во Канцеларијата за авторски права на САД, Пол Макартни бара права за 32 песни.

Меѓу нив се и Hey Jude и Revolution.

Откако сегашните права на песните ќе истечат во годините што доаѓаат, сопственоста на Макартни ќе се однесува само на песни на кои тој е автор, во целина или во делови, и тоа во САД.

Препорачуваме

Партнери на Правдико