Полицаец изготвил лажен записник за сообраќајна несреќа и се потпишал во име на учесниците | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Полицаец изготвил лажен записник за сообраќајна несреќа и се потпишал во име на учесниците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицаец од Сушево изготвил лажен записник за сообраќајна несреќа што се случила во септември лани, со што не можело да се утврди виновникот за несреќата. Исто така, тој не зел изјави од учесниците и во службената внел лажни податоци.

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против К.В. (44) од село Сушево, општина Василево, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела несовесно работење во службата и фалсификување службена исправа.

Пријавениот К.В. во својство на полициски службеник на 5 септември минатата година при вршење увид по случена сообраќајна незгода, во која учествувале патничко возило и мотоцикл, не ги земал потребните изјави од страна на учесниците во сообраќајната незгода, со што не можеле да бидат точно прецизирани и точно утврдени фактичката состојба и виновникот за случената сообраќајна незгода.

Според информациите од МВР, наместо тоа, тој изготвил службени белешки за добиени информации преку непосреден разговор со граѓани, односно изготвил службени исправи што подоцна ги употребил како вистинити и во содржината на едната од нив внел невистинити податоци во однос на изјавата од учесник во сообраќајната незгода, кој притоа добил тешки телесни повреди.

Исто така, пријавениот своерачно ги ставил само првите букви од имињата и целите презимиња на лицата што учествувале во сообраќајната несреќа и потоа службените белешки ги заверил со своерачен потпис. На тој начин, велат од МВР, на оштетените учесници во сообраќајната незгода им било оневозможено да го остварат своето право на надомест на штета, односно била сторена потешка повреда на правата на возачите во остварувањето на правото за надомест на штета.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико