Полицаецот убиец на слобода | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Полицаецот убиец на слобода

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди.

8AFFFC19130D22469694A28A1C878E3B

Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на Фергусон избувнаа протести и насилни судири меѓу граѓаните и полицијата, јави Би-Би-Си. Досега полицијата уапсила 29 демонстранти.

При објавувањето на одлуката, државниот обвинител изјави дека сите докази се детално испитани и дека некои од изјавите на сведоците се спротивни на доказите.

Семејството на убиениот тинејџер е длабоко разочарана од ваквата одлука на судот.

За време на протестите уништени се неколку продавници, а запалени се и неколку возила. Според локалните медиуми запалени се 12 локали. Полицијата на нередите одговори со солзавец и шок бомби.

Полицаецот Дарен Вилсон на 9 август во Фергусон смртно го застрела невооружениот тинејџер Мајкл Браун, испукувајќи повеќе куршуми. Случајот поттикна нови расни тензии во градот, каде афро-американците се мнозинство, а белците доминираат во структурите на власт.

Извор: Дневник

Препорачуваме

Партнери на Правдико