Полицијата вчера казнила 376 возачи во Скопје | Правдико

Правдико

   

Полицијата вчера казнила 376 возачи во Скопје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден полицијата казнила 376 возачи.

Од нив, 23 се казнети дека возеле без возачка дозвола, за пречекорување на дозволената брзина на движење казнети се 105 возачи, за нерегистрирани и технички неисправни возила 22.

Исто така, казнети се 35 мотоциклисти и биле одземени пет мотори. 57 возачи се казнети за непрописно паркирање, 60 возила се подигнати со „пајакот“, а изречени се и 100 санкции за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико