Полицијата заплени 50 килограми марихуана во Струмичко | Правдико

Правдико

   

Полицијата заплени 50 килограми марихуана во Струмичко

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата заплени 50 килограми марихуана во Струмичко. Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против К.К (26) од село Селемли, општина Богданци, и Д.Т (33) од село Владевци, општина Василево, како и против уште едно, засега непознато лице, поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Врз основа на добиени оперативни сознанија за недозволена трговија од страна на соодветните служби при СВР Струмица, завчера и вчера беа преземени координирани активности и мерки за расчистување на случајот. Така, вчера во раните утрински часови, односно околу 3.30 часот, на локација од патниот правец Струмица-село Добрашинци затекнат е второпријавениот Д.Т. кај кого биле пронајдени 50-ина килограми опојна дрога марихуана.

Тој дрогата претходно ја примил од првопријавениот К.К. По ова Д.Т. е лишен од слобода и приведен во полициска станица. Истовремено, од преземените мерки и активности утврдено е дека дрогата била доставена од Скопје од засега непознато лице кое управувало патничко моторно возило VW-Phaeton со чешки регистарски таблички. Во моментот од страна на СВР Струмица се преземаат дополнителни и интензивни активности за лоцирање и лишување од слобода на првоосомничениот К.К., како и на идентификување на непознатото лице, возач на возилото, кое веќе е пронајдено во Кратово и е предадено за крим-техничка обработка.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико