Полицискиот час не го почитувале 107 лица, од нив 35 се приведени | Правдико

Правдико

   

Полицискиот час не го почитувале 107 лица, од нив 35 се приведени

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Низ целата држава синоќа вкупно 107 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето, при што полицијата привела 35 лица, 47 биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни записници и доставени до надлежното ОЈО.

Во текот на вчерашниот ден на 18 лица им се издадени решенија за изолација, додека 24 лица потпишале изјави за самоизолација, информираат од МВР.

Исто така, од страна на полициски службеници извршени се контроли над лица во изолација и самоизолација, при што било евидентирано дека во еден случај лице не ја почитувало оваа мерка, односно не било пронајдено во својот дом.

По однос на проверка на објекти во изминатите 24 часа, извршени се вкупно 206 контроли и во три случаи констатирани се непочитувања на мерките.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико