Полјаците протестираа против реорганизацијата на судскиот систем | Правдико

Правдико

   

Полјаците протестираа против реорганизацијата на судскиот систем

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските агенции.

Според организаторите, околу 50.000 лица учествувале на протестот пред претседателската палата, а според полицијата биле 14.000.

Демонстрантите го повикуваа претседателот Анджеј Дуда да стави вето врз законот за Врховниот суд, што на извршната власт и дава повеќе овластувања да влијае врз составот на Врховниот суд.

Остро незадоволство будат и другите два закона, кои, според нивните критичари, ја уништуваат независноста на судскиот систем и претставуваат закана за демократијата.

Полската премиерка Беата Шидло во специјалното обраќање на телевизија, изјави дека промените се резултат на општественото незадоволство од неефикасноста на судскиот систем и  вети дека владата нема да попушти под притисокот на „полски или странски активисти на интересите на елитите“.

Таа, се чини, го имаше предвид предупредувањето на ЕУ дека на Полска може да и бидат наметнати санкции, вклучувајќи ја и таа да биде лишена од правото на глас при донесување на одлуки на Унијата, забележаа американските медиуми.

Протестите добија нова сила откако Сејмот, Долниот дом на полскиот Парламент, вчера го усвои законот за Врховниот суд, што предвидува ослободување од функцијата на сите актуелни членови на судот со исклучок на избраните од претседателот. Се менува и структурата на судот, со додавање на тело кое ќе се занимава со нарушувањата на правилата или етичките норми во судскиот систем.

Се очекува денеска Сенатот, во кој владејачката партија има мнозинство, да го изгласа  новиот закон, што потоа треба да биде потпишан од претседателот и да може да влезе во правна сила.

Извор:Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико