Половина тон марихуана запленета на бугарскиот граничен премин „Димитровград“ | Правдико

Правдико

   

Половина тон марихуана запленета на бугарскиот граничен премин „Димитровград“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Бугарската гранична полиција на граничниот премин „Димитровград“ запленила 590 килограми марихуана, пренесе РТС. Во акцијата се уапсени две лица, кои со два камиона ја превезувале опојната дрога. Според информациите, во едниот камион со хрватски регистарски ознаки, кој го управувал државјанин на Босна и Херцеговина, биле пронајдени 292 пакети со вкупна тежина од 316 килограми.

Во другиот камион со српски регистарски ознаки, пак, биле пронајдени 253 пакети, со вкупна тежина од 274 килограми.

Како што пренесува РТС, поради основано сомнение дека извршиле кривично дело „недозволено производство и ставање во промет на опојни дроги“, осомничените со кривична пријава ќе бидат приведени од надлежното обвинителство.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико