Полска пред Европски суд, новите закони за Врховни судии некомпатибилни со законите на ЕУ | Правдико

Правдико

   

Полска пред Европски суд, новите закони за Врховни судии некомпатибилни со законите на ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија ја даде Варшава на Европскиот суд за да ја заштити независноста на Полскиот врховен суд.

Комисијата изјави дека според новите полски закони за Врховен суд, возраста за одење во пензија на судиите од Врховниот суд е намалена од 70 на 65, па со тоа 27 од 72 судии се присилени да се пензионираат.

Во изјавата се додава и дека новиот закон за Врховен суд е некомпатибилен со законите на ЕУ и дека се коси со принципите на независноста на судот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико