Помош од ОБСЕ за областите погодени од поплавите | Правдико

Правдико

   

Помош од ОБСЕ за областите погодени од поплавите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

OSCEГенералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер одобри 20.000 евра донација од хуманитарниот фонд на Организацијата за итна помош на најпогодените заедници од поплавите во Скопје и Тетово.

Помошта, неопходни алатки и материјали, ќе биде доставена преку Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

Мисијата веќе додели генератори за струја и рачни светилки и организира работни тимови на волонтери од својот персонал да помагаат во отстранување на остатоците и калта.

Волонтерскиот „Блосом Фонд“ на Мисијата на ОБСЕ во Скопје исто така донираше 1.500 евра.

– Во овие тешки моменти, ние сме покрај граѓаните на оваа земја и се надеваме дека поддршката и солидарноста од ОБСЕ и меѓународната заедница, ќе придонесе за брзо враќање на нормалните услови за живот во погодените заедници, рече в.д. заменик шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Стивен Дејвис.

Тој нагласи дека Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе продолжи да работи и обезбедува поддршка каде што е можно, соработувајќи со локалните власти, организациите, погодените заедници и нивните меѓународни партнери.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико