Поништена смртната казна на поранешниот египетски претседател Морси | Правдико

Правдико

   

Поништена смртната казна на поранешниот египетски претседател Морси

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Египетскиот апелациски суд денеска ја поништи смртната казна на соборениот претседател на Муслиманско братство, Мохамер Морси, и нареди повторно судење.

8725948869_2fa9ebeb80_k

Морси е осуден на смрт во јуни 2015 година во врска со масовното бегство од затвор за време на пучот во земјата во 2011 година.

Морси, првиот демократски избран претседател, по бунтот во 2011 година, беше соборен од власт од Абдел Фатах ал Сиси, по масовните протести против неговото владеење. Веднаш беше уапсен по соборувањето и доби долготрајна затворска казна поврзана со други обвиненија, вклучувајќи и два случаи на шпионажа на високорангирани претставници.

Денешната судска пресуда значи дека не му се заканува егзекуција.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико