Попладне седница на ДИК за конечните неофицијални резултати | Правдико

Правдико

   

Попладне седница на ДИК за конечните неофицијални резултати

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државната изборна комисија попладне треба да одржи седница на која треба да бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите, најави портпаролот на ДИК, Адмир Шабани.

„Во Комисијата сега се прави контрола на податоците што синоќа ги испратиле општинските изборни комисии, што е стандардна и вообичаена постапка по секои избори. Пристигнати се сите податоци и материјали од ОИК. Сега се прави стандардната процедура односно контрола на податоците внесени во софтверот на ДИК со податоците од записниците број 16 и број 21, што ги содржат бројките од гласањето во избирачките места. Откако ќе заврши контролата, ДИК во попладневните часови ќе има седница кога ќе бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите“, изјави за МИА, портпаролот на ДИК, Адмир Шабани.

По соопштување на овие податоци почнуваат да течат роковите за приговори од политичките партии.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико