Порака до Србија од Советот на Европа: Донесете закон за исчезнати бебиња | Правдико

Правдико

   

Порака до Србија од Советот на Европа: Донесете закон за исчезнати бебиња

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Комитетот на министри на Советот на Европа ја повика Србија да донесе закон за исчезнати бебиња.

c74c8e236f11c820708624fe9e546b08

При контрола на спроведување на пресудата на Европскиот суд за човекови права во случајот “Зорица Јовановиќ против Србија”, Комитетот истакна дека српските власти подготвиле нов нацрт-закон за исчезнати бебиња, но изрази загриженост поради тоа што тој не е донесен, иако крајниот рок е кој беше поставен истече пред повеќе од една година.

Во соопштението на Комитетот се наведува дека нацрт-законот е нејасен и затоа побара од српските власти за решавање на отворените прашања и да поднесе извештај за напредокот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико