Поранешен раководител на ОН обвинет за мито | Правдико

Правдико

   

Поранешен раководител на ОН обвинет за мито

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

50932A5F-A127-431B-9146-4F12DD427832_cx36_cy22_cw61_w308_h173Американските власти го обвинија поранешниот претседател на Генералното собрание на Обединетите нации Џон Еш за примање мито во вредност од милион и 300 илјади долари од кинески милијардер и од други лица.

Тој е обвинет за злоупотреба на функцијата и за затајување данок. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека бил шокиран од ваквите обвинувања.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико