Поранешната министерка Јанкулоска сведочеше за „27 април“ | Правдико

Правдико

   

Поранешната министерка Јанкулоска сведочеше за „27 април“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, денеска сведочеше во случајот за „организаторите на упадот во Собранието на 27-ми април 2017 година“. Таа рече дека одлуки на органи на партијата поврзани со протестите не ѝ се познати.

“Не ми се познати такви одлуки кога јас сум присуствувала на седниците, а од записниците не сум забележала таква одлука”, потенцираше Јанкуловска.

Таа додаде дека партијата формално никогаш не се изјаснила и немала став по однос на протестите, но рече дека знаеле заеднички во партија да гледаат вести и да ги коментираат изјавите на поединци.

Во случајот обвинети поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста”.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико