Поранешниот јужнокорејски претседател осуден на 17 години затвор | Правдико

Правдико

   

Поранешниот јужнокорејски претседател осуден на 17 години затвор

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот јужнокорејски претседател, Ли Мјун-бак, е осуден на 17 години затвор поради корупција.

Во 2018 година тој беше осуден на 15-годишна затворска казна, но условно беше пуштен на слобода во март минатата година поради лоша здравствена состојба. По поднесената жалба, Врховниот суд му ја зголеми казната на 17 години затвор.

Судот во Сеул соопшти дека Ли не се покајал поради злоупотребата на службената должност, туку ги обвинил оние со кои работел.

Ли беше претседател на Јужна Кореја од 2008 до 2013 година.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико