Порошенко не го признава соединувањето на Крим со Русија | Правдико

Правдико

   

Порошенко не го признава соединувањето на Крим со Русија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателскиот кандидат на Украина, милијардерот Петар Порошенко изјави дека не го признава соединувањето на Крим со Русија, како ни референдумот во источна Украина.

26531

Според податоците на exit-pool, Петар Порошенко победи на претседателските избори со повеќе од 55% од избирачките гласови.

” Ќе имаме една единствена, а не федеративна држава. Ова е основната точка на мојата претседателска програма” – изјави Порошенко. Тој исто така изјави деке една од неговите основни задачи е завршување на војната и стабилизација на ситуацијата во земјата.

Според ова, украинскиот милијардер е убеден дека претседателските избори се завршени и дека ќе нема втор круг.” Украина го доби новиот претседател”, – изјави Порошенко.

–ПРАВДИКО–

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико