Порошенко: Украина за пет години ќе биде подготвена за влез во ЕУ | Правдико

Правдико

   

Порошенко: Украина за пет години ќе биде подготвена за влез во ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека неговата земја во рок од пет години ќе ги исполни условите за членство во Европска унија.

poroshenko

Порошенко на самитот на ЕУ и на Украина во Киев истакнал дека Украина заслужува да биде интегрален дел од Унијата и дека членството во тој блок е клучната цел на неговата влада.

Патот на Украина кон ЕУ беше главниот камен на сопнување помеѓу поранешниот претседател Виктор Јанукович и демонстрантите кои почнаа протести, бесни бидејќи Јанукович го откажа потпишувањето на договорот за соработка и за асоцијација со ЕУ.

Препорачуваме

Партнери на Правдико