Постапки против 21 лице во Скопје, кои го прекршиле полицискиот час | Правдико

Правдико

   

Постапки против 21 лице во Скопје, кои го прекршиле полицискиот час

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје, денеска, до Основниот кривичен суд Скопје, поднесе предлози за издавање казнени налози против 21 лице за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Сите обвинети го прекршиле полицискиот час, односно не ја почитувале одлуката за забрана и посебен режим за движење донесена со цел сузбивање и спречување ширење заразна болест. Во часовите кога движењето е забрането тие биле затекнати на разни локации во градот, без да поседуваат дозвола за тоа.

Јавните обвинители за секој од обвинетите предложија парична казна од 100 дневни глоби, при што вредноста на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико