Потерница по најбараниот италијански мафијаш, уапсени 22 лица | Правдико

Правдико

   

Потерница по најбараниот италијански мафијаш, уапсени 22 лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во рамките на операцијата за потрага на најбараниот италијански мафијаш, Матое Денаро, уапсени се најмалку 22 лица, осомничени членови на сицилијански мафии, пренесоа италијанските медиуми.

Рациите се спроведени во провинцијата Трапана во западниот дел на Сицилија, а во центарот на рацијата се најдоа членови на таканаречената мрежа „Пицини“, која се однесува на системот на шифрирани пораки напишани на хартија поради кои Денаро и натаму е во бегство.

Денаро (55) е во бегство од 1993 година и се смета за можен наследник на босот над босовите, Салваторе Тото Рине, кој минатата година почина во затвор издржувајќи 26 доживотни казни.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико