„Поткуп“ презакажан за 6 март, по барање на одбраната | Правдико

Правдико

   

„Поткуп“ презакажан за 6 март, по барање на одбраната

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судењето за случајот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, а кое требаше да продолжи денеска, по барање на одбраната е презакажано за 6 март во 10 часот. Претходното рочиште беше одложено на барање на јавен обвинител кој го известил новиот судија во предметот, Дарко Тодоровски дека не може да присуствува на рочиштето.

Заев во случајот „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од приближно 160 илјади евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште.

В.Маглешов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико