Потпишан договор за заеднички контроли на граничниот премин Табановце-Прешево | Правдико

Правдико

   

Потпишан договор за заеднички контроли на граничниот премин Табановце-Прешево

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Северна Македонија и Србија потпишаа договор за воспоставување заеднички контроли на граничниот премин Табановце-Прешево.

„Со денешното потпишување на договорот меѓу владите на Република Северна Македонија и Република Србија за воспоставување  заеднички контроли на граничниот премин за меѓународен патен сообраќај Табановце-Прешево ние всушност правиме уште еден чекор напред во интензивирање на нашата соработка. И независно што овој договор се однесува на делот на граничното полициско работење, сепак на него треба да се гледа и како на јасна контрибуција во насока на продолжување на формите за што поблиска соработка меѓу нашите две пријателски земји“, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Со овој договор значително се намалуваат бирократските процедури и се забрзува протокот на возила, односно се намалува можноста за  каков било застој.

Министерот Спасовски, кој ја предводеше делегацијата од Република Северна Македонија, во којашто беше и државниот секретар при Министерството за внатрешни работи, м-р Магдалена Несторовска, во својата изјава нагласи дека како соседни земји, негуваме одлични релации, упатени сме едни кон други, имаме мноштво заеднички интереси, така што не постои причина таа соработка да не ја развиваме и во иднина.

„Од аспект на соработката на нашите министерства за внатрешни работи, во делот на соработката меѓу двете полиции, во оваа пригода можам да констатирам дека таа е на високо ниво, со јасни перспективи за нејзино динамизирање и практично оперативно работење во многу области, како во делот на граничното работење, соработка во делот на трговијата со луѓе и споделување на заеднички искуства, така и во делот на другите видови превентивно делување наспроти разните форми на прекуграничен и транснационален криминал, а во интерес на националната и регионална безбедност“, посочи Спасовски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико