Правдико

   

Потпишана наредбата за екстрадиција на Асанж во САД

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Британскиот министер за внатрешни работи Саџид Џавид изјави дека ја потпишал наредбата за есктрадиција во САД на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Според него, крајната одлука за есктрадицијата на Асанж треба утре да ја донесе британскиот суд.

Асанж во САД е обвинет за објавување на класифицирани документи и информации. Аснаж во моментов отслужува затворска казна од 50 недели.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико