ПОЦ: Санкционирани 121 паркирано возило во Центар | Правдико

Правдико

   

ПОЦ: Санкционирани 121 паркирано возило во Центар

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје, санкционираа 121 непрописно паркирано возило, кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Во периодот од 11 до 1 мај 2020 година, со помош на специјалните возила „пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 63 непрописно паркирани возила, а со поставување механичко средство „блокатор“ санкционирани се 58 возила, кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници резиденти на секторот во кој биле паркирани.

За трајно решение на сообраќајниот метеж и проблемот со неправилното паркирање, неопходна е поголема сообраќајна култура, затоа ЈП ПОЦ и СВР Скопје во наредниот период ќе продолжат со секојдневно отстранување на сите непрописно и несовесно паркирани автомобили во општина Центар со цел да се подигне сообраќајната свест на повисоко ниво и да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико