Потврдени 17 нови случаи на КОВИД0-19 | Правдико

Правдико

   

Потврдени 17 нови случаи на КОВИД0-19

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје 7, Куманово 6, Прилеп 2, Велес 1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (89г), хоспитализиран од 4 мај. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира и пациент од Велес (72г) починат на 13 мај во ГОБ „8 септември“, кој бил на болничко лекување од 15 април.

Во изминатите 24 часа направени се 460 тестирања, а потврдени се 17 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје 3, Куманово 2, Прилеп 3, Тетово 6, Велес 2, Битола 1.

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти од КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.740, бројката на оздравени пациенти е 1.251, на починати е 97, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 392.

Последната дистрибуција по градови е:

 • Скопје 592, активни 134
 • Куманово 413, активни 43
 • Дебар 51, активни 0
 • Штип 35, активни 1
 • Прилеп 193, активни 63
 • Тетово 131, активни 68
 • Струга 69, активни 6
 • Велес 113, активни 49
 • Битола 26, активни 7
 • Охрид 17, активни 2
 • Кавадарци 5, активни 0
 • Гостивар 19, активни 3
 • Гевгелија 4, активни 0
 • Струмица 2, активни 0
 • Крива Паланка 6, активни 2
 • Радовиш 4, активни 0
 • Крушево 3, активни 0
 • Кочани 31, активни 4
 • Пробиштип 2, активни 0
 • Кичево 2, активни 0
 • Неготино 9, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
 • Демир Хисар 1, активни 0
 • Македонски Брод 2, активни 0
 • Пехчево 3, активни 1
 • Делчево 1, активни 0
 • Валандово 1, активни 1
 • Виница 2, активни 0
 • Кратово 2, активни 2
 • Берово 1, активни 1

Направените 460 теста се преку: ИЈЗ 257, Ветеринарен факултет 14, Авицена 8, Биотек 20, Филип Втори (Жан Митрев) 33, Систина со PCR метода 19 и МАНУ 109. Досега во земјата се направени вкупно 20.548 тестирања на КОВИД-19.

Од вкупниот број на направени тестови во изминатото деноноќие 225 теста се направени во рамките на скринингот од градинките. Преку ИЈЗ тестирани се 135 лица од Битола, каде е регистриран 1 позитивен случај, а преку МАНУ тестирани се 90 лица од Скопје и сите се негативни.

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 3 пациенти, а вкупно хоспитализирани 44. На кислородна поддршка се 23 пациенти, на механичка вентилација е 1 пациент.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 6 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 23. На респираторна машина се 6 пациенти и уште 2 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4, на домашно лекување се следат уште 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 4, нема пациенти кои се следат на домашно лекување.

На инфективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Охрид и Прилеп се хоспитализирани 48 пациенти позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Партнери на Правдико